09 Şubat 2010

Renkli Çiçekli şeker pembe yastıklarım


İşte anneme tarif ede ede ördürüp diktiğim şeker pembe yastıklarım.

Örgü örmeyi pek bilmiyorum ama bu alanda yapmak istediğim çok şey var. Oturma gurubumuza ek olarak kullandığımız bir kanepemiz var işte bu kanepenin en az benim giysilerim kadar cicileri var. Sıkıldıkça ondan başlıyor değişim evimizde. Hemen renkli bir örtü ve ona uygun yastıklar uyduruverip değişiklik yapıyorum evde. Buda bana daral geldiğinde aklıma düşen bir tasarım oldu. Bunu yapalı iki yıl olmuştur örgü çiçekler bukadar  moda değildi o zaman. Tv. de bir programda gördüm güllü çiçekli bir örgü şapka o oldu çıkış noktam.

 Hemen ipleri seçtim aldım, şeker pembe polar bir ötüde alıp kenarlarını mavi renk iple çevirip kanepeye örtü verdim. Bunları örme işine gelince örgü işini pek bilmem ama sevgili annecime şöyle olsun böyle olsun diye bu gülleri yaptırdım o da ilk defa kafasından bir tasarım yaptı. Pembe zemine mavi ipten delikli file şeklinde kare zemin ördürdüm. Toplam dört adet olacak şekilde parçalar örüldü. Annem her bir çiçek yapışında nasıl olcak şimdi bu diyerek umutsuzca örme işine devam etti. Yeşil yaprakları ben ördüm tamamen uyduruk yaprağın en geniş kısmına yani orta kısmından başladım bir zincir çektim. Sonra ilmek dolayıp uzatıp sıra sıra arttırıp çoğaltıp bu yaprakları yaptım. Yastıkların zemini koyu pemebe kumaştan dikilip üzerine makinede mavi fileleri ve en üstede elimde gülleri ve yaprakları dikip yastıkları tamamladım. 

Sonucu annem heyecanla bekledi ve tatatatammm deyip bitmiş halini gösterince pek umudum yoktu ama güzel olmuşlar dedi.  Annecim ellerine sağlık...

07 Şubat 2010

Küçüğüme Fırfırlı Etek                            Cimcimemin cicisi
Aklımda birkaç fikir vardı ama ne yazık şeker kızım ve afacan oğlum okadar yordular ki beni bende ne güç kaldı ne derman. Yinede biyerlerde beni dürten bir güç vardı . İlham perim benimle uyukluyor olsa da inceden inceden gücünü hissettim ve yine soluğu mis kokulu kumaşlarımda aldım. Bir çok şey birikti aklımda ama hiçbiri bu saatte yapılacak cinsten değil. Bende sevimli çabuk olacak ve beni neşelendirecek bir şey, ney, şey derken bu pembeli kumaşta takılı kaldım. Aa! ne cici fırfırlı bir etek olur bundan. Hemen acelesi varda kız giyip gidecek gibi can havliyle karambole kumaşı kesiverdim. Bir etiket yapacak olsam kaç yaş yazardım bilmem bakalım kısmet ne zaman kızıma olursa…
                                 
Önce uzun bir diktörgen parça kumaş kestim, sonra etek fırfırı için daha ince ve etek genişliğinin iki katında kumaşı şerit halinde kestim. Astarlık kumaşı beyazdan ve cepleri pembeden kestim İki cep yapmayı düşünmüştüm ama etek küçük olduğu için tek cepte yeterli olur diye düşündüm.

Eteğin iki kenarını diktim. Büzgü yapılacak kumaşın bir kenarını etek ucu olarak çevirdim diğer ucunu da makinede geniş ayarda dikerek büzdüm ve kumaşa diktim. Bel kısmını da dikip lastik geçirdim.
 
Cebi kumaşa diktim ve hazırladığım düğmeli fiyonku da üstüne diktim. Eteklere koyu pembe kurdele dikip fiyonklar ve ponponla süsleyip fırfırlı eteğimizi bitirdim.

03 Şubat 2010

İşte Benim Kolaj Çalışmalarım


İşte benim kolajlarım.

Dergilere oldum olası bayılırım. Çocukluğumda bir dergimiz vardı annemin isteyip getirttiği bir dergi. (Zaten ben büyüyene annem Burdayı keşfedene kadar da başka dergimiz olmadı.)Bu dergi kıyafet, dekorasyon, takı aksesuar vs. içinde her şeyi barındıran 600 yapraktan fazla ince sayfaları olan bir dergiydi. Görsel algı ufkumun daha çocuk yaşlarda açılmasına katkısı çok büyüktür. Her bir sayfası, her sayfada kurduğum hayaller eksilen her sayfasına şiddetle kızıp sahip çıkışım, aramızdaki sonsuz bağ ve sevgi çok güçlüydü. Dergiyle kurduğum oyunlar hayaller anlatmakla bitmez. Önce en sevdiğim modeli seçer o model olurdum, sonra ona kıyafetler aksesuarlar seçer dolabını düzerdim, en güzel oda en güzel mutfak modelini de seçer hayalimdeki kadın olarak hayallere dalardım. Ayy unutmadan birde eş seçerdim erkek modellerin en yakışıklısından… İşte böyle sonsuz hayal gücümü tetikler dururdu bu dergi. O derginin hemen hemen her sayfası, modellerin duruşu ifadeleri ve özellikle küçük kızların köpük balonlarıyla yaptığı pijama partileri bugün gibi aklımda. Hatta dergiyle beraber kurulmuş hayalleri özlemleri ve umutları da tebessümle hatırlarım.

İşte şimdi de pek birşey değişmedi yine çok seviyorum moda ve dekorasyon dergilerini, elimde bir sürü birikti.. Bende onlarla ne yapsam ne yapsam derken kolaj yapma fikri geldi aklıma. Kolajlardan bir tablo yapsam ne iyi olur dedim kendi kendime. Bu arada gün doğdu benim oğlana ona da bir makasla bir dergi verdim bir köşeye sindi habire kesiyor… Dergilere hiç kıyamam Hele de buram buram sanat kokan fotoğraflarla dolu dergilere sıkıldıkça bakar dururum. Bende en sevdiğim sayfaları bir güzel seçip kestim. Onlara uygun temada ve renklerde olan diğer sayfaları da kesip kocaman bir dergi kırpığı oluşturup başladım çalışmalara.İşte Böyle Kolajladım:


Hııı evet o oraya, bunlar buraya. Yok yok olmadı şöyle yapayım bunlar oraya, onlar buraya.
Aaa bu kırmızı elbisenin içini boşaltsam, hııh kestim. Yok, olmadı bu. Bide şunu şuraya… Ay ama mumlar var bak burda, onlar buraya… Bu kız çok güzel, buda güzel, ee bu daha güzel, bunu gözleri, bunu bakışı, bunun duruşu, ayy hepsi çok güzel.( Biliyorum tüm kadınlar çok güzel) En iyisi karma olsun evet hadi bakalım, tüm kızlar buraya. Bu modelin rujundan biraz şuraya, onun sarı saçları buraya, az kırmızı atayım işte tam buraya. Bir bacak buldum, işte birde kırmızı ayakkabı evet dikkatlice kestim o da bu bacağın altına… Bir ikide oğlan atsam buraya ve şuraya… Ohh nihayet bitti.

Nasıl olmuş, sizce bukadar karmaşaya değmiş mi?

Tabi bukadar meşkale karışıklık kırpıntı, döküntü kalıntı beni kesmedi. İki kutu bulup Onlarıda kolajlayıverdim... Galiba ben bu kutuları çok sevdim. Şimdi elimde iki koca kutu, içi ıvır zıvırla tıkılı, orayamı koysam, yok yok buraya, olmadı şuraya… İşte böyle dolaşıp duruyorum bir oraya bir buraya.


30 Ocak 2010

Sallanan Oyuncak Dönen ce'ee


 Bir aile çalışmasının hikayesi:

Haydi bebeğimize bir oyuncak yapalım dedim. Sevgili oğluşum oyuncak yapma fikrini pek sevdi.

Kolları sıvadık ve bir şeyler bulmak için orayı burayı yokladık. Oğlumun elindeki direksiyona bir anda gözüm ilişti oda hemencik verip işi bitirdi. Biraz kurdele bulduk ordan burdan, iğne iplik istedim bizim oğlandan “kap gel annem dolaptan” Birkaç delik açtık kapağa, işte ordan ve tam karşısından. Birleştirip bağlayınca iş tamam ve karşınızda bildiğin sallanan 
 dönen cee’ee :))

28 Ocak 2010

Okulumuz İçin Hazırladığım Palyaçolarım

      Okulumuzun geleneksel Bahar Şenlikleri içinde yer alan kermesimiz için harıl harıl çalışırken işte bu kıyafetleri yapma fikri düşüverdi aklıma. Kermesimize neşe katacak palyaçolar olmalıydı, tek sorunumuz ise kıyafetler. Çok oyalayıcı bir süreç başladı benim için kıyafeti nasılsa yaparım diye düşündüm ama; şapka ve saçlar da palyaço kostümünde çok önemliydi. Bunun için uzun uzun  düşündüm ama sonunda çok pratik bir şapka ve saç fikri geliştirip uygulamaya başladım.

  •  Baş için ortalama bir baş ölçüsüne göre bir daire çizdim, şapkanın yanları içinde geniş bir halka çizdim. seçtiğim kumaşları çift kat biçerek dikip ters çevirdim. Baş ölçü çizgisinden lastikle makine çekerek diktim. Böylece bir fötr şapka oluştu. Saçlar için seçtiğim ipleri aynı boylarda keserek tek tek şapkaya diktim. İki şapkada da bu işlemi yaptım. Her bir şapkanın yapımı birer günümü aldı.

  • Lacivert kostüm için giymediğim bir kıyafetim olan pantolunu kullandım. Paçalarından kesip kapri yaptım. Elde ettiğim bu paçadan çıkan parçaları öne dikip bahçıvan tulum şekline dönüştürdüm. Askılar için renkli kurdele kullandım. Süslemelerde kullanmak için renkli kumaşlar belirledim ve uyguladım. Kostümün önüne bir bebek başı figürü yapıp diktim. İçine bir badiyle kullanılacağını düşündüğüm için geniş ve gösterişli seyyar bir yaka yaptım

  • Diğer kostüm tamamen elimdeki kumaşlardan yapıldı. Kalıp kullanmadım, uğraşacak vakit yoktu bende bir öğrencimin gömleğiyle kaba ölçüler belirleyip kestim, provalarıda öğrencilerimde yaptım.  

Kermes günü geldi çattı işte o zaman canım öğrencilerim, Nilüfer ve Esra yı gerçek palyaçoya dönüştürme vakti geldi. İki saate yakın süre makyajlarıyla uğratım. Faber Castelin yüz boyama için hazırlanmış suluboya şeklinde olan setini kullandım.

Vee  ordaki benim canım oğlum Barışım ilk defa palyaçolardan korkmayarak neşeyle poz verip bu kareleri almamı sağladı...

26 Ocak 2010

Bayram Şekerleri İçin Çiçekli Çanta, ne verirseniz...
                            Düğmeli çantanın hikayesi:
       Cimcimeme yeni bir cici aldık, üzerinde iki koca baykuş var gözleri düğme düğme. Bende Düğmelerin pek moda olduğu bu günlerde düğmeli keçeli, fiyonklu bir şeyler yapsam ne şirin olur dedim ama gel gelelim keçem yok. Biliyorsunuz bana bir geldiler mi kıvranır dururum. Tasarın cinim bir ayaklandı mı artık dur durak yoktur. Keçe kumaş krizine girmişken polar kumaşlarım aklıma geldi (Bu arada en kısa zamanda keçe kumaşlar almalıyım.) Yaşasın dedim bende boşuna dertlenip tasa ederim, işte gül gibi atmaz sarkmaz polarlar.

      Hemen işe koyuldum:  Pembe polara gözümün kestiği karardan çiçekler çizip kestim. Yine pembe kumaştan farklı boyutta daireler kestim. Yaprakları da yeşil polar kumaşa farklı boyutlarda çizip kestim. Çiçeklerin Ortalarına kurdeleyle fiyonklar yapıp düğmelerle sabitledim. Ağaç dalları için kahve kumaştan şeritler kesip teyelledim. Dalların köklerinin değeceği yer için pembe kumaş seçip kestim. Şimdi Çantam beyaz olacak açık renk istedim. Yine bunun için bir ölçü belirleyip hem dış hem de astarlık kumaşları kesip soluğu dikiş makinemin başında aldım...
       Aaa oda ne! Çocuklar ayakladı… Ağlayan kızımı susturup abisiyle oynayacakları bir oyun kurdum. Bebeğimizin beşiğine bir plastik kap astık direksiyon niyetine, ağabey oldu otobüs şoförü kızımız da tüm bebe gereçlerini yalayan bir muavin, ee muavin beş aylık bir bebek olunca seslendirmek bana düştü. Sesim kısılana ve Bursa ya otobüsle 20–30 kez gidip gelecek kadar muavinlik görevimi yaparak işte bu çantayı can havliyle bitirdim.

Birde: Bir bayram sabahı elinde böyle bir çantayla küçük bir kız görürseniz şaşırmayın o kız benim cimcimem şeker toplayıp bayram kutlamaya gelmiştir..

23 Ocak 2010

Sevimli Oyuncak Palyaço

Sevimli Oyuncak Palyaço
İşte buda kızımın yepyeni oyuncağı Sevimli Palyaço. Her şey bir anda oldu ne hissettim beni tetikleyen neydi bilmiyorum ama bir oturdum bunu yapıp kalktım… Sanırım minik kızım Eylül beni yönlendirdi. Bu oyuncak tamamen onun algısına ve kullanım becerisine göre yapıldı. Şu an evde en sevdiği ve sevdiğimiz oyuncağımız sevimli palyaço oldu. Hiç dokunmasa bile görsellere bakmak onu çook heyecanlandırıyor. Oyuncak figürün dikiminde birçok unsura dikkat ettim. Başlığını dikerken renk algısının gelişimi için oldukça renkli kurdeleler kullandım. Ayrıca ağız, burun ve gözlerde cırtlı bantlar kullanarak takıp çıkarma özelliği ekledim. İnanın her bir parçasını heyecanla tutup öyle bir çekişi var ki anlatamam. Evimizin beş yaşındaki kocaman abisine gelince oda çok eğleniyor, kardeşinin her bir organı çekişinde puan veriyor Eylül her defasında tam puanla oyunu bitiriyor. Yaşasın Eylül hep birinci oldu diye sevinç çığlıkları evimizi kaplıyor. Ayrıca oğlum her defasında yüz figürlerini farklı yerlere takarak şirinlikler yapıyor.

İşte Böyle Yaptım
1.Önce beyaz renkli bir kumaş seçtim ve bir daire çizip kestim.
2.Sonra bir fistoya renkli kurdele şeritleri geçirip bu kurdeleleri fiyonk yaptım. Bunu figürün başlığında kullandım.
3. Kulaklar, göz ,burun ve ağız için seçtiğim kumaşlara çizimler yapıp kestim.
4.Göz yapımında ince şerit kurdeleyi minik minik keserek kirpikler için hazırladım.
5. Kesilen tüm parçalar makinede birleşti. Ayrıntılar ve en oyalayıcı kısımlar yüz figürleri oldu. Hepsi tek tek dikilip ters çevrildi ve içleri elyafla dolduruldu.
6.Gözler de tamamlanınca, göze ifade vermek için kumaş boyalarım imdadıma yetişti.
Ohh nihayet Sevimli Palyaço oyuncağımız bitti.

22 Ocak 2010

Küçük Kızlar İçin Alışveriş Çantası

İşte karşınızda kızım için yaptığım alışveriş çantası.
Nihayet çocuklarımız uyudu saat de gece yarısına yaklaştı ve benim kendime ayırdığım nadide anlar başlıyor. Aklımda kocaman bir fikrim var. Kızıma alışveriş çantası dikmek. Ama ne yapacağımı ben bile bilmiyorum. Ne zamanki kumaşlar dökülüp saçılacak işte o zaman tasarım cinim uyukladığı yerden çıkıp yine bişeyler yapacak. Gecenin bir yarısı ne var ne yok döktüm ortaya baktım baktım ve hemen makasa sarıldım, her şeyi tasarım cinim beynime çiziverdi. Çoğu zaman çizmeden kalıp hazırlamadan dikerim buda öyle oldu, hayal ettim ve seçtiğim kumaşları göz kararı kestim. Süslemeler için uyur uyanık minicik bir saksı ördüm, bir şeyler daha gerek diyerek birkaç pembe çiçek buldum sevinerek, ortalarına da düğme diktim. Bu arada uykum bastıkça bastı yine de üşenmedim saçları hazırladım. Tek gözümü zorlayarak ikide fiyonk yaptım. Eee bide uykumun arasında çiçekte kullandığım ponponu da yapıp… Sabah heyecanla uyandım zorla zaman yaratıp işe koyuldum dikimiydi, astarıydı, sapıydı, cırt bantıydı derken işte görmüş olduğunuz bu alışveriş çantasını tamamladım.

Arabalı Yatak Örtüsü      Dünya tatlısı canım oğluma yaptığım Arabalı Yatak Örtüsünü paylaşmak istedim sizlerle. Oğlum beşiğinden çıkıp kendi yatağına terfi edince bir yatak örtüsü edinme gereği doğdu, tabi benim tasarım cinime de gün doğdu.Çok düşündüm almalımı yoksa yapmalımıyım iş güç zaman yok desemde yine dayanamayıp kolları sıvayıp başladım çalışmalara. Az uğraşmadık tasarım cinim ve ilham perimle.
      Kumaş seçimi, tasarım aşamaları, ayrıntılı dikim aşamaları derken işte bu gördüğünüz yatak örtümüze kavuştuk. Örtüyle uyumlu iki polar yastık ve bir uzun turuncu yastık dikip elyafla doldurdum böylece yatağın aynı zamanda yaslanıp oturulacak bir yer olmasını sağladım

Yapımda: Çıkış noktam daha önceden almış olduğum halı ve oğlumun zevkleri oldu. Renklerde halıya uyum ve canlı tonları tercih ettim. Tasarımında oğlum arabalara bayıldığı için kabartmalı arabalar yapıp makinede aplike çalışması yaparak kumaş boyalarıyla detay verdim, uçaklara ilgi duyduğu için uçaklar gökyüzünde yerini aldı ve sevimli balık Nemonun çizgi filmini defalarca izlediği için renkli kumaşlara sevimli balıklar çizip kestim kumaş boyalarıyla kontörçizimler yapıp örtümüzde kullandım.

Oğlumun Organize Kitaplığı
Bu da oğluma diktiğim yatak örtüsüyle uyumlu, tasarımı yine tamamen bana ait olan bir çalışma oldukça işimize yarayan bir organize kitaplık, kalemlik ne derseniz ne ad koyarsanız koyun çok kullanışlı olduğu kesin. Görüp bende yapayım diyenlere şimdiden kolaygelsin sevgiler...

18 Ocak 2010

Allı Pullu çantam                             İşte size allı pullu çantamm.
Az gittim Uz gittim dere tepe düzlerken bu kumaşla pu pulları alıp evime geldim. Güya aklımda yatak örtüsü dikip işleme fikri vardı amaaa... Daha poşetleri açar açmaz pulların ışıltısı gözleri kamaştırınca  ilhamperimi bir heyecan sardı. Tam o anda fikrimin ince gülene birden bire  bu çanta yapma fikri düşüverdi. Eee iş başa düştü. Yine göz kararı kestim, açık renk bir pastel boyayla kaba bir ölçü belirleyip çizdim. Kumaş saten tarzında olunca kaydırmadan dikkatli kesip dikmek zorunda kaldım. Astar ve fermuar da çalıştım. Sapları içinse ince uzun bir kumaş kesip diktim. Çantaya birleştirmek için büyük halka küpelerimi kullandım. Süslemeleri metrelik olarak satılan pullarla dizayn ettim, çiçeklerin ortasın da da yine minik taşlı küpeleri kullandım ve çalışmamı tamamladım. Anlayacağınız bir heves diktim ama daha hiç kullanmadım. Kimbilir belki gelecek bahar akşamlarında pembe çiçekli bir elbiseyle ve bu çantayla  beni salına salına gezerken görebilirsiniz:)

17 Ocak 2010

Ne Olur Ekmekleri Bayatlatıp Atmayalım
         Ne yapıyoruz ekmeklerimizi bayatlatıp atmıyoruz.
Evet eminim hepinizin evinde olur fazla alınan ekmekler, yenileri gelincede birikip bir köşede bekleye bekleye bayatlayıp giderler. İşte bende annemin ısrarları doğrultusunda fazla kalan ekmekler bayatlamasın  diye bu çantayı tasarladım ve diktim. Annem bize ekmeğe saygıyı ve değeri öğretti, sanırım hepimiz ekmeğin kutsallığına ve değerine inanarak büyüdük. Bu nedenle her bayat ekmek atışımda içim cız ederdi. Çok kullanışlı oldu fazla gelen ekmekler buraya girip bayatlamadan kuruyor. Hem ağzı kapalı olduğundan toz almıyor hemde kumaş pamuklu olduğu için hava alarak bayatlamıyor. Dikimide çok kolay ve zevkli oldu. Tabi herzamanki gibi görsellik benim için çok önemli olduğundan böyle şık bir tasarım yaptım. Ağız kısmına da  bir kurdele geçirerek kapanmasını sağladım. Ekmekler burda yeterince birikince (bu genelde hafta sonuna denk gelir) afiyetle yemek için annemin bu tarifiyle leziz anadolu pizzalarını yaptım :)
  
                                           Annemin Tarifi:
  
Büyük fırın tepsisi için
- 2yumurta
- 1 su bardağı süt
- 1 su bardağı yoğurt (ekmeklerin kuruluk oranına göre iç malzemeler arttırılır) isteğe göre tuz.
Bu malzemeler geniş bir kapta birlikte çırpılır.
- Rendelenmiş veya dilimli kaşar peyniri.
- İsteğe göre salam, sosis, sucuk, domates, biber

İşte Böyle Yapılır
- Eldeki ekmeklerden fırın tepsisin alacağı kadarı dilimlenir( çok kuruysa sütle yumuşatabilirsiniz)
- Ekmekler hazırlanan karışımda iyice ıslatılıp yağlanmış fırın tepsisine dizilir.
- Üzerleri kaşarla kaplanır. İsteğe göre suçuk, salam vb. döşenir
- En üst kısma kuşbaşı yada halka doğranmış dometes koyulur, onunda üstüne halka biberler koyulup fırına
verilir. Üstü kızarana dek pişirilir.
Ketçap ve mayonez eşliğinde nefis pizza tadında ekmekleriniz hazır, afiyet olsun...


           

12 Ocak 2010

Neşeli Oyun Halısı

Neşeli Oyun Halımın Hikayesi
Ne yapmalı, ne etmeli canım kızımın ilk oyuncağı illaki benden olmalı, diyerek yola çıktım. Öyle bir şey yapmalıyım ki hem sağlıklı hem eğlenceli hem de öğretici olsun. Acaba hazır mı alsam diye Düşünürken, istediğim tüm özellikleri bir arada ancak ben yaparım diye renklice düşler diyarımda hayale daldım. Dolandım dolandım sonunda kâğıda kaleme sarıldım, başladım çizmeye. Tasarımı hazırlarken biraz araştırma yaptım bebeklerin algıları ve gelişim süreçleri hakkındaki bilgilerimi tazeledim. Renk algısı dokunma, bebek güvenliği gibi bir çok alana dikkat ettim. Bir çok figür takılıp çıkabiliyor, masal kitabı dikip hem anlatım hem görsellik kullanlıp eğiticilik kattım. Top havuzunu bir bebeğin rahatça kullanabileceği şekilde tasarladım. Sonuında başladım çiz Allah çiz bir sürü tasarım yaptım. Hayalimde görüntü iyice oturunca kumaşlarımı döktüm ortaya; ama nafile pek bir şey bulamadım. Çantamı koluma takip soluğu kumaşçı da aldım. Ooo neler neler aldım. Ancak çantam iyice kumaşla dolunca rahatladım. Birkaç küçük Alış verişi de tamamlayıp başaldım eğitici oyun halısını yapmaya.
Bunları kullandım
1-Renkli Kumaşlar
2-Çeşitli süsleme malzemeleri kurdele, düğme, Fisto vb.
3-Küçük yumuşak Toplar, peluş oyuncaklar vb.
4 - Düz metrelik Elyaf
İşte böyle yaptım
1-Öncelikle boy ölçüsü belirlenerek başlanır. Üç farklı renk kumaş seçilir boy uzunluğuna göre kesilir. Arka kumaşta tek parça kesilir, kumaş parçaları elyafla dikilir.
2 - Daha sonra küçük figürler hazırlanan kalıplara göre biçilerek dikilir.
3 - Top havuzu biçilir Ağız kısmına lastik geçirilir ve kumaşa dikilir.
4-Kumaş kitap sayfaları hazırlanır ve dikilir
5-Hazırlanan figürler Kumaş Boyaları ile boyanir ve belirlenen yerlere kurdele yardımıyla takip çıkacak şekilde dikilir. Gerekli yerlerde de boyamalar yapılır.
6- Son olarak hazırlanan diğer figürlerde yerlerine dikilerek çalışma tamamlanır.

11 Ocak 2010

Neşeli Bebek Battaniyesi


                    Neşeli bebek battaniyemin hikayesi
Böyle bir bebek battaniyesi tasarım fikrim hep vardı ama bir türlü doğru kumaşı kafamda toparlayamamıştım. Bende nette şöyle bir gezdim birkaç yabancı sitede oldukça yüksek fiyata birçok tasarım gördüm. Bence benim tasarımım biraz el becerisi biraz marifetle hepsinden çok daha sevimli oldu. Hem özgün hem sadece benim kızıma özel bir tasarım. (Paylaştığım andan itibaren sizin cimcimenizin de olabilir)

      Zaten sağ olsun tasarım cinim çook önceden bu dizaynı kazımıştı beynime ama ne tür kumaş bir türlü karar verememiştim. Hem hafif olmalı, sıcak tutmalı hem de çok cici olmalıydı. Tabi her şey birden bire oldu. Hobi malzemelerimi karıştırırken pazen kumaş gözüme takıldı evet doğru olan aradığım kumaş buydu. Ne iş ne güç dinlemem ilham perim dürtümü. Her şeyi bıraktım cimcimemi uyutup başladım araştırmaya. Ona eşlik edecek sevimli renkli birçok kumaş buldum ama maalesef hepsinin bir tarafını kesmişim, elimde olan tek bütün parçam bu. Dikkatli olanlar hemen fark etmiştir birkaç şey daha dikmiştim bu kumaşla, işte bu onun son kalan kısmı.

Bakın Bunları Kullandım
1. Beyaz pazen kumaş
2. Renkli Kumaş, pembe düz renkli kumaş
3. Kumaş boyaları

İşte Böyle Yaptım
1.Öce kumaşı katlayıp bir kare elde ettim. Sonra kenarları keserek ovalleştirdim.
2.Baş yastık kısmı için kabaca bir ölçü belirledim ve kumaşa çizdim.
3.Aynı işlemi diğer renkli kumaşa da uyguladım.
4.Sıra geldi baş kısım fırfırına onun kumaşını şerit halinde kestim. Makinede geniş aralıkla dikiş geçtim ve büzdüm.
5.Baş kısmını içe gelecek şekilde koydum düz pembe kumaşı da hazırlayıp en otaya yerleştirdim tersten tümünü diktim. (Ters yüz etmek için açıklık bırakmayı unutmayın sakın.)
6.Güzelce ütüledim. Sıra geldi en sevimli aşamaya battaniyeye can vermeye. Kurşun kalemle sevimli bir yüz çizdim. Dikkatlice boyadım. Kurutup ütüyle sabitledim. İşte şimdi kullanıma hazır neşeli bebek battaniyem.
 
BLOG designed by